Vyvažovací protokol hydrauliky topení či hydrauliky teplé vody

Co je vyvažovací protokol?

Co to vůbec znamená? Vyvažovací protokol je záznam, papír o něčem, co se provedlo, jak se to provedlo, s jakým výsledkem a za jakých podmínek. Pokud to nasměrujeme do oboru topení či zdravotechniky, jedná se o záznam naměřených hodnot topení nebo teplé vody. Protokol je dokladem o tom, že hodnoty vypočítané projektantem a hodnoty naměřené ve skutečnosti na stavbě se shodují nebo jsou všechny ve stejných přípustných odchylkách.

Co potřebujeme k získání vyvažovacího protokolu?

Na to, abychom mohli takové měření provést, potřebujeme několik věcí:

1) Projekt od profesionála na topení nebo zdravotechniku – v závislosti na tom, zda se řeší hydraulika topení nebo teplé vody. V projektu jsou jednak navržené vyvažovací ventily – typy, dimenze, místa instalace a současně i vypočítané průtoky, které mají být naměřené na těchto ventilech. Ti nejlepší projektanti vědí, že pokud se jedná o topení, nestačí jen navrhovat vyvažovací ventily, ale je třeba řešit také tlaky. To už je ale jiné téma. 

2) Spolehlivých topenářů/instalatérů, kteří budou ochotni respektovat návrh projektanta a nebudou si svévolně měnit pozice nebo dimenze vyvažovacích ventilů, protože poté, zejména po změně dimenzí, celý výpočet ztrácí smysl. 

3) Na provedení porovnání projektu a reality je potřebné měření a na to je třeba přístroj. Na trhu je několik dostupných strojů, které to zvládnou. V naší firmě používáme stroje od společnosti IMI Hydronic Engineering s.r.o.,takový stroj umí změřit průtok na daném vyvažovacím ventilu a změří i tlak, čímž se může diagnostikovat i poddimenzovanost řešené soustavy.

4) Školeného odborníka – člověka, který byl daným dodavatelem vyškolen na měření a je schopen si nastavit vyvažovací ventily do výchozích hodnot vypočítaných projektem a následně na všech ventilech provést měření. Při vzájemné spolupráci školeného člověka a přístroje je výsledek takový, že naměřené odchylky na jednotlivých ventilech budou přístrojem rovnoměrně korigované na všechny ventily. Na základě korekčního výpočtu přístroje dojde k přenastavení ventilů a novému měření. Pokud je dosažená stejná odchylka, která je v povolených mezích, dá se soustava pokládat za vyváženou.

O tomto měření se vystaví záznam, kde je všechno zaznamenané. Jde o doklad, kterým firma garantuje, že provedený výpočet cirkulace teplé vody nebo hydraulického vyvážení topení bylo provedeno v souladu s projektem. Vyvažovací protokol je i důkazem, že vaše topná soustava byla uvedena do souladu se zákonem 406/2000 sb. o hospodaření energií. Vyvažovací protokol ale nenahrazuje požadavek vyhlášky 38/2022 Sb. o kontrole provozovaného systému vytápění. Na splnění tohoto požadavku je potřeba jiný „papír“, se kterým vám umíme pomoci také. 

Vyvažovací protokol není protokolem o tlakových zkouškách či o předání díla

Důležité je, neplést si protokoly. Nejčastěji se potkáte s protokoly o tlakových zkouškách nebo protokoly o předání díla, případně s jinými záznamy s označením protokol. Jestli chcete mít vyváženou otopnou soustavu nebo vyváženou cirkulaci teplé vody, tak je třeba mít na zřeteli, že tyto činnosti končí vždy vyvažovacím protokolem, kterým se prokáže, že v daných místech měření je požadovaný průtok podle výpočtu projektanta, zohledňující odchylky měření a stav soustavy.