Výměna radiátorů v paneláku

Výměna radiátorů v paneláku je poměrně častá věc, která se řeší. Často probíhá u jednotlivců, kteří si chtějí zkrášlit byt a není za tím nic dalšího. V tomto blogu vám se vám pokusíme vysvětlit, co vše za výměnou stojí a že to není tak úplně snadné, jak se může zdát. 

Abychom byli přesní, pro topenáře to problém samozřejmě není. Pro vás je zde ale několik úkonů, které musíte udělat. První je je oznámit svůj záměr výboru SVJ, který tyto informace sbírá. Vždy je dobré, když jsou kompetentní informováni o tom, co se děje v domě. Mnoho SVJček má tuto povinnost i ve svých stanovách, pokud se tedy chystáte k výměně, prověřte si, jestli to není i váš případ, abyste se nedostali v do zbytečného konfliktu s výborem. 

Když už se rozhodnete k výměně, je potřeba najít někoho, kdo vám ji provede – klidně můžeme my. Velikost nového radiátoru by měl navrhovat projektant vytápění, který počítal hydrauliku otopné soustavy, pokud to tak není může se stát, že koupíte zbytečně velký radiátor. To by ještě nevadilo, ale pokud koupíte malý, tak vám bude zima. Pokud hydraulika v domě není řešena, to vám řekne výbor SVJ, když jim budete nahlašovat výměnu radiátorů, pak je vhodné nechat velikost vybrat topenáře, který vám výměnu zároveň provede. 

Jiný případ výměny radiátorů v paneláku je, když se výbor SVJ rozhodne pro plošnou výměnu. To se děje z několika důvodu. Prvním a asi i nejčastějším je výměna plechových článkových radiátorů, protože jednoduše řečeno – „teče topení“. Když se to totiž opakuje několikrát do měsíce na různých místech, tak to v jeden moment přestane všechny ve výboru bavit a rozhodnou se pro plošnou výměnu. Koho by taky bavilo dokola řešit pojišťovnu a stížnosti lidí.

Dalším důvodem bývá poddimenzovanost stávající soustavy – malé radiátory. Tohle je spíš výjimečné, ale ne zas natolik, abychom se s tím v naší praxi nepotkali. Pravdou zůstává, že lidi, kteří mají tento problém dlouhodobě si na to mnohdy zvyknou a časem je to přestane trápit. Často se stává i to, že problémem nejsou malé radiátory, ale nevyřešená hydraulika, na to pozor –  proto je vždy lepší začít řešit hydrauliku otopné soustavy, kde výpočet ukáže, které radiátory jsou opravdu malé a nemusí dojít k plošné výměně, jen proto, že je někde zima. Pokud má dojít k výměně radiátorů v paneláku, je potřeba mít zpracovaný projekt, který začíná výpočtem tepelných ztrát, a až pak se navrhují případně nové radiátory. 

Dalším důvodem pro výměnu radiátorů v paneláku je změna zdroje tepla. Typickým případem, který dnes nabírá na síle, je výměna plynových kotlů za tepelná čerpadla. Tepelná čerpadla pracují s nižšími teplotami a proto jsou pro vytápění bytů potřebné větší radiátory. To se ale vždy ověřuje výpočtem hydrauliky a posouzením velikosti radiátorů a není to pravidlem pro každý dům, který prochází takovou změnou. Někdy k tomu nedochází vůbec, někde jen částečně. 

Jak je zde popsáno, výměna radiátorů v paneláku může být snadná ale i složitá. Může mít svůj důvod, ale může být klidně i za účelem zkrášlení. Důležité je dělat to s odborníky a s rozumem tak, aby byli na konci dne všichni spokojeni.

Potřebujete pomoct s topením?